Şirketimiz Van Çimentoyu Satın Aldı..

Aşkale Çimento, Van için 33 milyon euro ödeyecek. Satış sözleşmesi taraflarca imzalandı. Lafarge Van Çimento A.Ş. el değiştirdi ve yeni sahibi Aşkale Çimento oldu. Taraflar 33 milyon euro karşılığında el sıkıştılar. 

    Aşkale Çimento Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, yaptığı yazılı açıklamada, uzun süredir görüşmeler yaptıkları Lafarge grubu ile anlaşarak Van Çimento'yu 33 milyon avroya satın aldıklarını belirtti.

    Satış sözleşmesinin imzalandığını bildiren Yücelik, mütevazı bir ortaklıkla 16 yıl önce yola çıkan Aşkale Çimento'nun, Van Çimento ile birlikte gücüne güç kattığını ifade etti.

    Aşkale Çimento'nun, Aşkale başta olmak üzere Erzurum, Trabzon, Erzincan, Gümüşhane ve Ağrı'da tesisleri bulunduğuna dikkati çeken Yücelik, şirketin her yıl düzenli olarak ortaklarına kar payı dağıtırken aynı zamanda kesintisiz olarak ciddi yatırımların altına imza attığını vurguladı.

    Küresel krize rağmen Erzincan ve Gümüşhane'de, 2008 yılında temelini attıkları fabrikaların 2009 yılının ilk çeyreğinde üretime geçirildiğine dikkati çeken Yücelik, şunları kaydetti:

    ''Türkiye'de en zor şey ortak iş yapmak. Ülkemizde ortaklık kültürü çok zayıf. Oysa ülkemizin ve geri kalmış bölgelerimizin gelişebilmesi için ortaklık kültürünün çok büyük önemi var. Biz Aşkale Çimento olarak bunu başardık. Kolektif çalışarak, sermayelerimizi birleştirerek ve profesyonel bir yönetim ekibi kurarak 16 yılda 10 kat büyüdük.

    İlk gün beraber yola çıktığımız arkadaşlarla devam ediyoruz. Bizde, benim adamım senin adamın davası yok. Bizde kural, şirketin menfaati ne ise odur. Şimdi Van Çimento ile birlikte yeni ufuklara açılıyoruz. Bizim için ihracat çok önemli. Trabzon Çimento ile birlikte bu anlamda güzel adımlar attık. Van Çimento, ihracat noktasındaki hedeflerimizi pekiştirecek. Hedefimiz İran ve Türk Cumhuriyetlerine daha fazla ütün satmak.''

''DAHA FAZLA İSTİHDAM VE YATIRIM''

    Ülke insanın daha fazla üretmek ve katkıda bulunmaktan başka çaresi olmadığına vurgu yapan Yücelik, şöyle devam etti:

   ''Bölgede ve Türkiye'de, Aşkale Çimento bir güç haline geldi. Bu ve benzeri girişimlerimiz, kapasite artırımlılarımız, yatırımlarımız ihracata yönelmemizde güçlü bir dayanak olacak. Aynı zamanda daha fazla üretim, daha fazla, istihdam ve daha fazla katma değer imkanı bulacağız.

    Bizim çalışma metodumuzu takip edecek bütün firmalar kesinlikle başarılı olacaklardır. Yoksa başarı kendiliğinden gelmiyor. Aşkale Çimento, bugün Türkiye'nin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu arasına giriyorsa, bunun anlamını iyi analiz etmek gerekir.''